UCHWAŁA NR XXIII/135/05

UCHWAŁA NR XXIII/135/05
Rady gminy poświętne
z dnia 25 listopada 2005roku


w sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Gminy Poświętne na 2006rok.


Na podstawie art. 41 ust.1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982roku o wychowaniu w trzeźwosci i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 147 , poz. 1231; ze zm. Dz.U. Nr 167,poz.1372; Dz.U. z 2003r. Nr 80, poz. 716; Nr 122, poz. 1143; Dz.U. z 2004r. Nr 29, poz. 257; Nr 99, poz. 1001; Nr 152,poz. 1597;  Nr 273, poz. 2703; Dz.U.z 2005r. Nr 23, poz. 186; Nr 132, poz. 1110; Nr 155, poz. 1289; Nr 179, poz. 1485) uchwala się co następuje:
§ 1. Uchwala się „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006rok” stanowiący załącznik do niniejszej Uchwały.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Poświętne.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje w 2006roku.


Przewodniczący Rady
Tadeusz Kamiński

 

Załącznik do Uchwały


Nr XXIII/135/05
Rady Gminy Poświętne

z dnia 25 listopada 2005r.
GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA 2006ROK


Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982roku  (tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zmianami) , nakłada na gminy obowiązek rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania alkoholizmowi w gminie.
Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin.Obowiązujące zapisy ustawy nakładają na samorząd gminny szereg obowiązków oraz określają źródła finansowania tych przedsięwzięć.  Realizacja zadań prowadzona jest w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalanego corocznie przez radę gminy. W szczególności zadania te obejmują:
I. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych oraz udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
1.Finansowanie bieżącej działalności Punktu Konsultacyjnego dla Osób z Problemem Alkoholowym lub Przemocą w Rodzinie.
2.Wspólpraca z Policja w zakresie pomocy i ochrony przez przemocą w rodzinie.
3.Finansowanie działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
4.Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
5.Edukacja publiczna- zakup ulotek, broszur, poradników o tematyce profilaktyki alkoholowej.
6.Współpraca z Poradnią Leczenia Uzależnień w Łapach.

II. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii , w szczególności dla dzieci i młodzieży , w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
1.Realizacja w placówkach oświatowych Gminy Poświętne programów profilaktycznych, zajęć edukacyjno-rozwojowych kierowanych do dzieci i młodzieży.
        -rozwijanie różnych form edukacji publicznej- czasopisma profilaktyczne, broszury, plakaty, spektakle teatralne i artystyczne mające zasady programowe profilaktyki uzależnień
2.Finansowanie bieżącej działalności świetlic opiekuńczo-wychowawczych:
      -prowadzenie pozalekcyjnych zajęć wychowawczych z uwzględnieniem dzieci  z rodzin z problemem alkoholowym .
      -dofinansowanie placówek w zakresie zakupu sprzętu i pomocy niezbędnych do prowadzenia zajęć
      -dofinansowanie szkoleń i kursów w zakresie pracy terapeutycznej z dziećmi dla osób prowadzących zajęcia w świetlicach
3.Tworzenie dzieciom i młodzieży warunków do trzeźwego i zdrowego stylu życia.

 III. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów ustawy dotyczących reklamy i promocji na obszarze kraju napojów alkoholowych oraz ich sprzedaży osobom do lat 18; osobom ,których zachowanie wskazuje , że znajdują się w stanie nietrzeźwości; na kredyt lub pod zastaw. Występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

IV. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
      1.Prowadzenie rozmów z osobami nadużywającymi alkoholu.
      2.Kierowanie na badania pozwalajace ustalić stopień uzależnienia od alkoholu-                 wydanie opinii przez biegłego psychiatrę
  3.Kierowanie wniosków o orzeczenie sposobu leczenia do sądu.

V. Zasady wynagradzania członków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
      1.Ustala się wynagrodzenie członkom komisji za udział w pracach komisji w    wysokości 5% minimalnego wynagrodzenia za prace pracowników ustalonego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dochody uzyskane z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydane na podstawie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wykorzystane będą na realizację programu.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Poświętne

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Suchowierski

Wprowadzający: Andrzej Suchowierski

Data wprowadzenia: 2005-12-05

Data modyfikacji: 2005-12-05

Opublikował: Renata Rząca

Data publikacji: 2005-12-05