Działalność kulturalna biblioteki

W maju 2002r. odbył się konkurs poetycki pt. „Mojej Mamie”, podczas którego dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił w pisarstwie.

W czerwcu 2002 r. miało miejsce spotkanie z poetką Zofią Olek-Redlarską, autorką poezji dziecięcej, którego gośćmi były dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej w Poświętnem. Wizyta pisarki była dla dzieci źródłem radości.


W listopadzie 2002r., wspólnie z biblioteką szkolną, zorganizowano wycieczkę do teatru na spektakl pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc” dla dzieci z klas IV-VI. Dzieciom podobała się historia Jacka i Placka.


W grudniu 2002r. biblioteka gościła siostrę Michaelę Pawlik, autorkę książki pt. „Nie dajcie się zwieźć różnym i obcym naukom”. Zakonnica jest misjonarką w Indiach i bardzo ciekawie opowiadała gimnazjalistom o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą sekty religijne.

Pod koniec grudnia 2002r. biblioteka ogłosiła konkurs o „Harrym Potterze” przeznaczony dla dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w lutym 2003 r. Konkurs ten cieszył się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży szkolnej.

W czerwcu 2003 r. bibliotekę odwiedził bajkopisarz Grzegorz Kasdepke, który w zabawny sposób opowiadał o związkach frazeologicznych oraz pracy pisarza. W spotkaniu wzięły udział dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.

W czerwcu 2003 r. czytelnicy biblioteki publicznej, uczennice gimnazjum, wzięły udział w konkursie powiatowym ''Zareklamuj bibliotekę innym'', zdobywając następujące nagrody: Katarzyna Kamińska - I miejsce w kategorii prac literackich, Wioletta Kacner - II miejsce w kategorii prac plastycznych, Urszula Kułakowska - III miejsce w kategorii prac plastycznych oraz Anna Brzozowska - wyróżnienie w kategorii prac plastycznych.

18 marca 2004 r. czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem pojechali na spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Literatura z Łodzi Panią Gabrielą Niedzielską. Spotkanie to odbyło się w Fili Bibliotecznej w Daniłowie Dużym. Uczestnicy tego spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda droga książki od autora do czytelnika oraz w jaki sposób wydaje się książkę.

18 marca 2004 r. bibliotekę odwiedziły dzieci
z klasy III Szkoły Podstawowej w Pietkowie, które zwiedziły pomieszczenia oraz zapoznały się z księgozbiorem. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również czytelnia internetowa
''Ikonk@'' i możliwość korzystania z zasobów Internetu.

W dniu 23 marca 2004 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem odbyło się spotkanie z Włodzimierzem Wowczukiem, dziennikarzem, tłumaczem, historykiem i publicystą. Spotkanie połączone było z promocją książek: „Nowe oblicze starej tradycji: Chiny – Japonia” oraz „Siedem wspaniałych kobiet”. Ogromnym powodzeniem cieszyły się też autografy z pieczątką autentycznego chińskiego pisma, którymi autor podpisywał swoje książki.

16 czerwca 2004 r. odbyła się wycieczka dzieci z klas młodszych do Augustowa. Zwiedziły one m.in. Muzeum Ziemi Augustowskiej, gdzie z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o powstawaniu płótna w dawnych czasach, tkactwie oraz rybołówstwie. Dzieci odbyły również rejs po Kanale Augustowskim.

We wrześniu 2004 r. Biblioteka Powiatowa w Białymstoku ogłosiła konkurs plastyczny pt. ''W krainie skrzata'' do książki Franciszka Kobryńczuka, na który zostało zakwalifikowanych 5 prac czytelników z klas I-III. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 października 2004 r. w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Wyróżnienie pisarza oraz książkę z dedykacją otrzymała Aleksandra Ożarowska klasa I.

W listopadzie 2004 r. odbyła się druga część konkursu pt. :W krainie skrzata'', tym razem recytatorska. W konkursie brali udział chętni uczniowie z klas I-III. Zgłosiło się 27 osób.

Wyłoniono zwycięzców:

- I miejsce zajęli: Adrianna Bielicka klasa I, Sylwia Bielicka klasa I, Karolina Piszczatowska
klasa I, Izabela Ożarowska klasa III,

- II miejsce zajęli: Daniel Dzierżek klasa II, Martyna Czarnowska klasa III, Justyna
Grochowska klasa III, Elwira Winnicka klasa III,

- III miejsce zajęli: Karolina Księżak klasa I, Beata Zalewska klasa II, Marcin Bielicki klasa III,
Ewa Zdrodowska klasa III.

W kwietniu 2005 r. odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci Wiolettą Piasecką, w którym wzięły udział dzieci z klasy I.


W związku z obchodami 200-setnej rocznicy urodzin H.Ch. Andersena, która przypada w 2005 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem zorganizowała konkurs dotyczący znajomości baśni Andersena. Konkurs trwał przez cały maj i składał się z sześciu zadań, za które można było zdobyć określoną ilość punktów. Do konkursu przystąpiło 71 uczestników z klas I – IV, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło 14 czerwca 2005 r.

Nagrody zdobyli:

Najwięcej punktów zdobyły: Martyna Czarnowska z klasy III i Aleksandra Ożarowska z klasy I, które uzyskały po 49 punktów i otrzymują I miejsce.

48,5 punktu zdobyła Anna Kozłowska z klasy IVa i otrzymuje II miejsce.

III miejsce natomiast otrzymuje Maciej Łupiński z klasy IVb, który zdobył 47 punktów.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Poświętne

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Suchowierski

Wprowadzający: Andrzej Suchowierski

Data wprowadzenia: 2005-09-22

Data modyfikacji: 2005-09-22

Opublikował: Renata Rząca

Data publikacji: 2005-09-22